Kekova (Dolichiste)

Türkiye'nin doğasını ve tarihinin birbirinin içinde bir bütün olarak yaşadığı Kekova tüm güzellikleri ile siz değerli misafirlerini beklemektedir. Deniz yolculuğundan keyif alanların rahatça gezebildiği yatlarını güvenle demirleyeceği bir yer olan Kekova yeşil ve mavinin birbirleri içinde ki uyumlarıyla misafirlerini büyülemektedir. Çayağzından kiralanan kayıklarla denizden Kekovaya ulaşım gerçekleştirebilirler.

Kekova bölgesi adını, Kekova Adasından almaktadır. Kekova Adası'nın karşısında Kaleköy, onun biraz ilerisinde ise Üçağız Köyü bulunmaktadır. Üçağız Köy'ünün bulunduğu koy yatlar için sakin bir koy özelliği taşımaktadır. Depremler sebebiyle suya batan Kekova'ya batık şehir de denilmiştir. Sıcak İskelesinde Aperlai antik kenti, yarımadanın ucunda ise Toprakada ve Karaada yer alır.

Kekova sadece mavinin ve yeşilin iç içe bütünleştiği yer olmakla kalmayıp aynı zamanda tarihin ve günümüz yaşamınında bir bütün halinde devam ettiği bir bölgedir. Bir çok antik kente en sahipliği yapmaktadır. Bu antik kentler başlıca; Kaleköy'deki Simena, Sıcak İskelesindeki Aperlai, Batık Kent, Üçağız'da bulunan Theimussa, Gökkaya koyu üzerindeki Istlada' dır.Deniz kenarındaki antik kentlerden bahseder isek Kılıçlı'da Apollonia, Üçağız'a 2 km uzaklıkta yol üzerindeki Çevreli'de Tyberissos antik kenti bulunur.Tyberissos eski adı Tirmisin olan ovaya bakan 365 m yükseklikteki bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Dağın eteklerinde Lykia 'lara ait lahidler ve kaya mezarları bulunmaktadır. Bu lahid ve kaya mezarlar Roma ve Helenistik çağa aittir.